Pachatel sedm mladých stromů přerazil a u dalších patnácti poškodil podpěry. Celkem způsobil škodu za zhruba třicet tisíc korun. Stromy tvoří mezi Hrádkem a hraničním přechodem část unikátní dubové aleje, která patří k nejdelším ve střední Evropě. Lemuje totiž silnici spojující Hrádek s německou Žitavou přes polské území.

„Informaci o řádění vandala pošleme do zahraničního regionálního tisku. Domníváme se totiž, že se jednalo právě o pachatele ze sousedního státu,“ uvedl hrádecký starosta Martin Půta.

K rychlému odhalení vandala by měla pomoci odměna, kterou již město vypsalo. „Za informace vedoucí k jeho dopadení vyplatíme pět tisíc korun,“ dodal starosta. Bez ohledu na výsledky pátrání chce město brzy vysadit nové stromy. Tentokrát je bude muset zaplatit ze svého rozpočtu.

Více jak sto dubů nechal Hrádek vysadit loni na podzim v rámci projektu Stromy v Trojzemí. Náklady na ošetření starých stromů a vysázení nových se vyšplhaly na 800 tisíc korun. Polovinou tehdy přispěla EU, částí sponzoři a také Liberecký kraj.