„První upozornění bylo přibližně v půl dvanácté běžnou hlídkou. Žádali o stlumení reprodukce, samozřejmě jsme uposlechli,“ brání se nařčení policie o nespolupráci a nerespektování výzev účastník party Jan Bitterlich.

Podle jeho slov policisté na místě po výttce ještě čtvrt hodiny setrvali a poté odjeli. „Cirka po hodině od jezdu policejní hlídky mě překvapilo nenadalé průdké odstrčení od mixažního pultu, z kterého jsem produkoval hudbu,“ pokračoval účastník. Policie se vrátila v síle dvaceti mužů.

Mezitím policisté zajistili přístup do areálu a nepouštěli do armádního prostoru další technaře. Vše vyústilo zásahem policie, zabavením elektrocentrály a odvozem dvou účastníků k výslechu.

Policisté použili hmaty a chvaty

„Zásah policie byl neadekvátní. Když chtěli vzít agregát, tak jsem jim řekl že je to soukromý majetek firmy Astra Trans a chtěl doklad o zabavení,“ líčil klíčovou scénu konfliktu mezi technaři a policií Vlastimil Jůza.

Po tomto okamžiku se zpráva policie a technařů liší. Podle policistů mělo dojít k napadení veřejného činitele a útočníka zajistili. Mladík uvádí verzi odlišnou.

„Zkroutili mi ruce a hodili na zeď . Pak mne bili a kopali,“ uvedl Vlastimil Jůza. Po zásahu policistů musela být technaři poskytnuta první pomoc. Krvácel nad okem a podlitiny měl i na druhé polovině tváře. Vlastimil Jůza paradoxně nyní čelí i obvinění, za které mu hrozí až tříleté vězení.

Přestoupili veřejný pořádek

Policie zasahovala proti rušení nočního klidu. „Nyní nemohu hodnotit zda zásah byl adekvátní či nikoli. Nemám k tomu dostatek informací. Každý má ale právo obrátit se na naše kontrolní oddělení a my záležitost prošetříme,“ sdělil ředitel okresního ředitelství ČR Miroslav Dvořák.

Ohledně zabavování aparatury a snahy ukončení party na cizím pozemku má však policie jasno. „Postupovali jsme podle platných zákonů,“ řekl liberecký policejní ředitel.

Zásah má sloužit jako vzkaz

Liberecká policie vyhlásila válku všem, kteří po desáté hodině večerní budou hlukem obtěžovat okolí. „Budeme důraznější. Policie má odpovědnost vůči lidem, kteří si často právem stěžují na hlasité akce. Příkladem může být Motomanie. Není možné, aby se policie od podobných akcí distancovala,“ uvedl Miroslav Dvořák.

Netolerance přestupku technařů pak má být výstrahou i pro ostatní organizátory společenských akcí.