„Mám toho plné zuby. První případ není došetřený a nyní je to tu znovu,“ uvedl majitel nepohodlného odpadu Robert Skákal. „Mám podezření, ale nejsem schopen to dokázat,“ uvedl muž, který chtěl s textilem dále podnikat. Materiál dovezený z Německa zde chtěl třídit, nikdy však k tomu nedostal povolení.

Jeho jméno v souvislosti s balíky hadrů v Řasnici figuruje hned v několika správních řízeních. Inspekce životního prostředí šetří jak samotné skladování, tak důsledky květnového požáru. V obou případech mu hrozí milionové pokuty. „Nyní vše řeší právník, který v danných případech jedná,“ nechtěl se k možným sankcím Robert Skákal vyjadřovat.

Majitel zemědělského areálu, který prostory pro skladování balíků s oblečením pronajal, vidí souvislost požárů pouze s textilem. „Apeloval jsem na Skákala již mnohokrát. Do konce roku to má odstranit, pokud k tomu však nedojde, tak nevím kdo to odklidí, snad stát,“ konstatoval Marcel Pižl.

Od vlastníka textilu se cítí podveden, odpadky ve skladech údajně nečekal. Ačkoli jsou jeho budovy zcela zdemolované, narozdíl od Skákala je pojištěn. Podle jeho slov pak spolu v minulosti nijak nespolupracovali.

Viděl jak sklad rázem vzplál

Marcel Pižl se stal přímým svědkem zkázy. „Nejdřív přiběhl správce, že tam něco kouří, když jsme tam přiběhli, úplně to bouchlo,“ popisoval pondělní podvečer majitel areálu. „Musel to někdo něčím polít, vznítilo se to takřka v okamžiku,“ dodal.

Robert Skála si pronajal areál v roce 2005, plameny začaly sklady pustošit až letos. Nejdříve v ohni zmizely uskladněné boty, posléze plameny sežehly osm set tun z většího skladu, nyní množství o pětinu menší. „Pozitivní na druhou stranu je, že tu už nemá co hořet,“ povzdechl nad skázou starosta dolní řasnice Robert Wildner.