Dva měsíce před koncem kontroverzní výstavy Sculpture Forum Liberec 2007 si v pátek odvezl svá díla sochař Aleš Veselý.

„Důvodem je poničení soch vandaly,“ uvedla ředitelka Spacia Ivona Raimanová, která je zároveň kurátorkou výstavy. „V jedné soše byla ulomena tyč uvnitř sochy a druhá přišla o zavěšené břemeno. Aleš Veselý se rozhodl sochy již dále nevystavovat,“ doplnila Ivona Raimanová.

Sochy poničil před týdne zatím neznámý vandal. Celou věcí se na podnět Spacia zabývá také policie. „Spacium na neznámého pachatele podalo trestní oznámení,“ doplnila ředitelka obecně prospěšné společnosti Ivona Raimanová.

„Mrzí mě, že části soch zůstaly po poškození vandalem ležet na různých místech a nikdo se o ně nepostaral,“ poznamenal autor Aleš Veselý.
Výstava se stala terčem vandalů již vícekrát.

Venkovní výstava Sculpture Forum Liberec 2007 – Industriální stopy byla poničena již několikrát.

Vandalové také poškodili sochy Čestmíra Sušky a Michala Cimaly. Suškovy sochy museli organizátoři výstavy preventivně zabezpečit silnějšími podstavci k zemi, než je připevnil autor. Pět lidí zadržela v souvislosti s jejich poškozováním městská policie, odhalil je kamerový systém, který má v dohledu většinu soch. Mimo jejich dosah je jen socha Jezdec nad schodištěm k obchodnímu domu, kam policie posílá hlídky.

Výstava soch v centru Liberce potrvá do konce října, z devíti jich nyní zbylo jen sedm. Spacium usiluje o to, aby se Liberec stal městem soch.