„Naskytla se nám tato příležitost, a proto jsme využili odborníků - manažerů prevence kriminality a zejména pana Tomáše Rakouše. Vystudoval sociální pedagogiku a oblastí bezpečnosti a sociální prevence se zabývá již deset let,“ uvedla náměstkyně primátora Naděžda Jozífková.

Tomáše Rakouše odvolalo vedení jablonecké radnice po volbách, kdy zvítězila koalice Domovu nad Nisou, Strana pro otevřenou společnost a ČSSD a doposavad vládnoucí ODS odešla do opozice. Jeho odvolání vzbudilo mezi strážníky vlnu nevole, někteří dokonce od městské policie zcela odešli. Nahradil ho muž přímo svázaný s v Jablonci vládnoucí ČSSD.

Tomáš Rakouš se prozatím nechce k nové koncepci vyjadřovat, v nové funkci ještě oficiálně nezačal pracovat. „Budu ale vycházet ze zkušeností, které jsem v Jablonci nasbíral. Liberci bychom mohli pomoci,“ sdělil.

Jablonecké programy prevence byly úspěšné při získávání dotací z nejrůznějších grantů. Letní tábory pro sociálně handicapované děti s názvem Mosty vyhodnotila Evropská unie jako jeden z nejlepších.

Úkol posíleného oddělení prevenceje již zřejmý.
„Chtěli bychom dosáhnout podání projektů . Dále bychom chtěli koncepčně spolupracovat se všemi zainteresovanými subjekty, které se na jejím snižování podílí,“ sdělila Naděžda Jozífková.

Do preventivních programů chce zapojit Liberec co nejširší veřejnost, doposud akce věnované pouze dětem či středoškolákům doplní i akce pro seniory, kteří jsou častými terči útoků.