Na aleji podle silnice vedoucí z města k hraničnímu přechodu do Polska tak vznikla škoda za 30 tisíc korun. Město se chce manýr pochybných individuí zbavit, a tak vypíše odměnu ve výši 5 tisíc korun za informace vedoucí k dopadení pachatele.

„Dohodli jsme se na tom se starostou, návrh ještě podléhá schválení rady města. Je to barbarství a nejde přitom jen o finanční ztrátu. Stromy rostou nějaký čas a tato ztráta je nevyčíslitelná,“ zlobí se místostarosta Hrádku Josef Horynka.

Jeho hněvu se nelze divit, neboť místní alej s duby červenolistými patří k největším ve střední Evropě a ošetření statných a výsadba nových stromů přišla na 726 tisíc korun. Bylo to v rámci projektu Stromy v Trojzemí, ke kterému patří i na jaře otevřená naučná stezka Cesta stromů.

„Sedmi i patnáctikilometrový okruh jsou hojně využívané ke školním i rodinným výletům, a nám dospělým se bude dětem těžko vysvětlovat, jak se někdo může takto zachovat k mladým stromům,“ uvedla vedoucí dětského tábora Jarmila Karhanová.

Policie v Hrádku nad Nisou šetří už druhý podobný případ.

Předtím si vandalové či spíše zloději vzali na mušku šedesát tují, které ukradli v areálu tenisových kurtů. Polovina tují rostla na místě už několik roků. I v tomto případě je pachatel zatím neznámý.