„Snažíme se koleje efektivně využívat i v době, kdy se studenti rozjedou na prázdniny a většina pokojů je prázdná,“ uvedl ředitel Kolejí a menz Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kračmar.

Nejčastějšími nocležníky jsou v letních měsících tuzemští turisté, cestu na koleje liberecké univerzity však nacházejí i zájemci ze zahraničí. Další významný podíl ubytovaných tvoří sportovci, kteří do Liberce zamíři kvůli zápasům.

Výnos z pronájmu půjde zpět do vybavení menz. „Další investicí bude zařízení nového bufetu na menze Husova,“ předeslala mluvčí Technické univerzity Jaroslava Kočárková. V minulosti bylo z těchto zdrojů nakoupeno nové ložní prádlo, polštáře, přikrývky, závěsy, ale i nerezové příbory do menzy v Husově ulici.

Zájem o prázdninové ubytování stále stoupá. Svědčí o tom meziroční porovnání zisků. Vysvětlení správců kolejí je nasnadě. „Hostům nabízíme ubytování hotelového typu. K dispozici máme v létě standardně 430 lůžek. V červenci jsme museli pro velký zájem otevřít i další,“ konstatoval Zdeněk Kračmar.

Loni obohatil komerční pronájem univerzitu o tři miliony korun, z čehož necelé dva miliony činily tržby jen za prázdninové měsíce. Letošní účet za sedm měsíců již činí více jak dva miliony korun.

Zejména cena a předpokládaný standard je hlavní motivací, proč turisté ubytování na vysokoškolských kolejích využívají. „Spal jsem s rodinou na vysokoškolských kolejích v Olomouci. Jsou blízko centra, bylo tam čisto a není to drahé jako hotel,“ podělil se o svou zkušenost z jiných měst Jaromír Konečný. „Pro toho, komu stačí postel a hygienické zařízení, je to ideální,“ dodal.

Na kolejích Technické univerzity hostům půjčují také nádobí a rychlovarné konvice. „Nabízíme i stravování v menze,“ doplnila asistentka ředitele Kolejí a menz Iva Šídová.