„Zubní pohotovost slouží k ošetření akutních případů, a to o víkendu a svátcích od osmi do dvanácti hodin dopoledne. Akutní případy však lékaři neodmítnou ani později,“ uvedla pro Deník tisková mluvčí Krajské nemocnice Liberec Alexandra Bednárková.

„Pro nedostatek stomatologů mnoho lidí využívá zubní pohotovost místo klasické zubní ordinace, což samozřejmě není řešení,“ doplnila Alexandra Bednárková.

Jak dále uvedla, lékaři na pohotovosti provádějí jen nutné ošetření, ale komplexní léčbu musí následně zajistit stomatolog, který má pacienta v evidenci.

„Pokud se vyskytne akutní případ mimo pracovní dobu zubní pohotovosti, může pacient požádat o ošetření na oddělení stomatochirurgie. Toto oddělení sice není určeno pro pohotovostní ambulantní službu, ale akutního pacienta samozřejmě neodmítne,“ doplnila mluvčí Alexandra Bednárková.

Jak doplnil ředitel krajské pobočky VZP Jan Petříček, je dosažitelnost péče jedno z hlavních kritérií. „Pojišťovna dbá, aby její klienti měli vždy dosažitelnou nutnou péči. Z toho důvodu se lze s akutní a náhle vzniklou bolestí zubů obrátit na nemocnici i mimo dobu fungování stomatologické pohotovosti,“ podotkl ředitel krajské pobočky VZP Liberec Jan Petříček.

Důvody, proč funguje v Liberci zubní pohotovost pouze o víkendech a svátcích, a to jen dopoledne, vysvětlil radní Libereckého kraje Jaroslav Krutský.

„Důvody jsou předně ekonomické. Provoz pohotovosti stojí Liberecký kraj přibližně 5 milionů korun ročně. Každý by měl pravidelně chodit ke svému zubaři a pohotovost je skutečně pouze pro naléhavé a neodkladné případy,“ vysvětlil radní Jaroslav Krutský.

„Samozřejmě neodkladné případy může pak vyřešit stomatochirurgické oddělení, ale to by mělo být spíše výjimkou,“ dodal.