„Nám nevadí kiosek jako takový. Srocují se zde ale různí lidé, kteří tu pijí alkohol, hlučí a tělesnou potřebu vykonávají venku, bez ohledu na kolemjdoucí. Přilehlé zatravněné plochy, eventuálně stěny našich domů používají jako záchody,“ popsal situaci na sídlišti Petr Girsa. Bydlí v jednom z přilehlých domů a proti nepořádku se snaží bojovat všemi legálními způsoby.

Majitel kiosku Daniel Preibisch se brání. „Snažím se to tu udržovat v čistotě. S tím, že v okolí lidé popíjejí, nic dělat nemůžu,“ konstatoval.

V blízkosti je ještě jedna prodejna, středisko Horizont, kam problémoví poživači levného alkoholu podle slov místních také rádi zavítají. Plácek u kiosku jimi bývá obsypán.

Rozepře na sídlišti stupňuje také ubytovna, ze které se často opilí výtržníci rekrutují.

Z pohledu hygieny je ale vše v pořádku. „Obdrželi jsme stížnosti a na jejich základě jsme provedli místní šetření. Neshledali jsme žádné porušení zákona na ochranu veřejného zdraví,“ uvedla mluvčí krajské hygienické stanice Zuzana Balašová. Hygienici dále tvrdí, že okolní nepořádek nespadá do jejich kompetence. „Jedná se spíše o prohřešek proti veřejnému pořádku,“ doplnila mluvčí.

Kontroly provedl také živnostenský úřad v Liberci. Ten pouze přiznal místní šetření. „O jeho výsledku musíme zachovat mlčenlivost,“ sdělil mluvčí libereckého magistrátu Martin Korych. Majitel si pak stojí za svým, že má všechna povolení v pořádku.

Kritice ze strany místních podléhá také rozlévání tvrdého alkoholu přímo v kiosku. Přestože hygiena při svých kontrolách na nic podobného nenarazila, zkušenost místních je odlišná. „Například předevčírem jsem viděl, jak si tam dávají panáky,“ líčil Petr Girsa.

Že jeho obvinění nelze brát na lehkou váhu, dokládají plastové kelímky poházené po okolí. I obvinění z tohoto prohřešku majitel kiosku zcela odmítá.

V současnosti řeší případ městská policie. „Při místním šetření jsme zjistili určitá pochybení. Ty jsme postoupili do správního řízení,“ sdělil ředitel městských strážníků Čestmír Hřebík. V současnosti je lokalita pod dohledem. „Provádíme namátkové kontroly, ale žádné hrubé porušení veřejného pořádku jsme nezaznamenali,“ uvedl ředitel strážníků.