Podle Cyrila Hoidekra, který má záchranu významné městské památky na starosti, se záměr města podaří naplnit.

„Střecha byla prioritou a to z důvodu protékání dešťové vody. Kompletně jsme opravili skleník, to jest prosklenou část střechy nad bazénem, nyní dokončujeme renovace konstrukce skleníku,“ popsal aktuálně probíhající práce Cyril Hoidekr z libereckého magistrátu.

Konstrukce skleníku prochází složitou formou čištění. „Zajímavostí je, že na přelomu devatenáctého a dvacátého století se železo vyrábělo úplně jiným způsobem. Tato konstrukce tak pouze minimálně chátrala. Nejdřív jsme museli očistit konstrukci od původního nátěru, což se dělalo mechanicky, následně jehličkováním a nakonec pískováním. Na základě výsledků výzkumného ústavu se používají pro nový nátěr speciální barvy a v tuto chvíli již máme necelou polovinu hotovou,“ podotkl Cyril Hoidekr.

Komín se bourat nebude

Výrazná dominanta Lázní Františka Josefa I., komín z původní kotelny lázní, se bourat nebude.

„Jak správně rozhodl Památkový ústav, lázeňský komín je výrazná dominanta, která by měla bát zachována. Vzhledem k tomu, že věnec komínu se rozpadá, tak horní tři metry budou odebrány a následně se opět postaví tak, aby byl původní vzhled zachován,“ poznamenal Cyril Hoidekr.