Nejvíc si na nedostatečnou údržbu zeleně ve svém okolí stěžují obyvatelé sídlišť na okraji města. „Letos naštěstí moc nepršelo, takže lebeda, plané obilí a další plevel neměly z čeho bujet. Přesto se na některých trávnících rozrostly hodně, a to nejen u nás, ale třeba i na Broumovské. Připadá mi, že se město o zeleň stará čím dál míň a na trávu kolem silnic už úplně rezignovalo,“ postěžoval si důchodce Josef Kroupa z Rochlice.

O údržbu veřejné zeleně na pozemcích, které vlastní město, se starají Technické služby města Liberce. Jak vysvětlil tiskový mluvčí Michal Buzek, technické služby mají čtyři režimy údržby, čtyři stupně intenzity péče, jimiž se při sekání travních porostů řídí. Nejčastěji zastřihávají trávu v centru města, naopak nejmenší péči věnují okrajovým částem Liberce.

„Střed města musí být reprezentativní, proto tu trávníky sekáme někde jednou za čtrnáct dní a někde dokonce každý týden. Záleží na tom, v jakém místě se trávník nebo park nachází. Naopak na některé sídliště se dostaneme třeba jen jednou za měsíc,“ vysvětlil Michal Buzek. „Rádi bychom i na sídlištích sekali trávníky častěji, jenomže to stojí peníze a naše prostředky jsou omezené,“ doplnil.

Ne všechny zelené plochy ale vlastní město Liberec. Mnohé pozemky, například právě u panelových domů, po privatizaci změnily majitele. Mohou patřit právě vlastníkům budov.

„Například Zelené údolí, kde stojí i obecní domy, technické služby nespravují,“ zdůraznil mluvčí. „Nespokojeným lidem bych poradil, aby si nejdřív zjistili majitele pozemku, třeba zrovna u nás na správě zeleně. A až potom by si teprve měli stěžovat,“ dodal.

Soukromý vlastník louky či trávníku má povinnost sekat plochu dvakrát ročně. Jestliže tak nečiní, hrozí mu od odboru životního prostředí sankce.