Nevěřila mi polovina úředníků

„Bylo to naprosto nečekané překvapení,“ vzpomíná na své začátky starostování Martin Půta. „Na začátku voleb mě popravdě ani nenapadlo, že to skončí postem starosty. Rázem na mě spadla jistá zodpovědnost, ke které jsem musel přistoupit,“ doplnil dnes šestatřicetiletý starosta.

Martin Půta vzal starostování za správný konec, což voliči v Hrádku nad Nisou ocenili v loňských komunálních volbách. „Starosta musí dělat hodně rozhodnutí a kroků. Jde se svojí kůží na trh a to i v případě, že některá rozhodnutí nejsou příliš populární, takže jsem si myslel, že v dalších volbách tak silnou podporu od lidí nezískám,“ poznamenal Martin Půta.

Opak byl pravdou a v dalších volbách byla podpora od voličů ještě výraznější. Martin Půta a další lidé ze stejné kandidátky získali důvěru, která byla oceněním předchozích čtyřech let pod vládou třicátníka.

„Snad nejhorší na začátku bylo získávání důvěry lidí. Dodnes jsem přesvědčen, že dobře polovina úředníků na radnici mi moc nevěřila a že spíš s pocitem nejistoty očekávali, co to přinese,“ doplnil Martin Půta.

Podle starosty Hrádku nad Nisou je důležité, aby město nestagnovalo. „Město se musí stále rozvíjet. Moc si přeji, aby lidé z Hrádku byli na své město hrdí. Chci, aby se k nám stěhovali další lidé, aby zde byla jistá vyrovnanost možnosti práce, vzdělání, ale také zábavy a to nejen pro mladé lidi. Starosta není starostou mladých či starých lidí, ale obyvatel celého města. Zrekonstruovali jsme například všechna sportoviště a nyní se chystáme vybudovat domy s pečovatelskou službou, aby i starší občané byli spokojeni ve svém městě,“ předeslal starosta Hrádku nad Nisou Martin Půta.

Podle starosty Půty není ani tak důležitý věk starosty, ale spíš množství energie, se kterou se do práce pouští.

„Osobně si myslím, že po určité době se u starostů projevuje syndrom vyhoření. Stále donekonečna o něčem smlouvat, hledat kompromisy, vyřizovat různá povolení, to musí určitě člověka po jisté době unavit. Když pak přijde nový projekt, tak je to právě starosta, kdo se do něj musí energicky pustit a musí věřit, že se mu podaří překonat všechny problémy, které přijdou. Mladí starostové pak mají tu výhodu, že se nebojí problémy překonávat,“ dodal Martin Půta.

Je to překvapení a zodpovědnost

Mezi nejmladší starosty v Libereckém kraji patřé bezesporu osmadvacetiletý starosta Bílého Kostetla nad Nisou Jiří Formánek, který má za sebou první půlrok starostování.

„Před volbami jsem si říkal, že když chce člověk kritizovat, tak se také musí sám zapojit. Že skončím jako starosta, jsem ani ve snu neočekával,“ popsal své zažitky z voleb starosta Jiří Formánek.

Podle něj musí být Bílý Kostel místem, kam se lidé rádi stěhují.

„V současné době zde vyrůstají necelé dvě desítky nových rodinných domů a dalších, přibližně padesát, máme v územním plánu,“ doplnil starosta Bílého Kostela nad Nisou Jiří Formánek.

Chci Křižany posunout kus dál

Jedním z dalších průkopníků nastupující generace starostů je pětatřicetiletý Václav Honsejk.

„Chci do Křižan přitáhnout více turistů, obnovit koupaliště a předně podporuji novou výstavbu,“ předeslal své cíle starosta Honsejk.

Mladých starostů je na Liberecku ještě více, ale všechny spojuje jedno. Nejsou unaveni starostováním.