Přecházení na druhý chodník tu tak bývá komplikované. To nevyhovuje zejména učitelkám mateřské školy na sídlišti, které musí čekat, až projedou všechna auta a doufat, že si řidiči zástupu dětí všimnou.

Kromě diskutovaného přechodu, který procházel autobusovou zastávkou, zmizela i další zebra, která byla zhruba o sto metrů dál.

V současné době už město zadalo projektovou dokumentaci na zpracování nového přechodu a byl zvolen kompromis. Nová zebra bude vyznačena přibližně uprostřed mezi místy, odkud byly před nedávnem vyfrézovány staré přechody.

„Návrhy jsme zadali projektantovi s požadavkem, aby byly podmínky pro chodce i řidiče co nejbezpečnější. Kruhový objezd nebyl podmínkou,“ řekla Ivana Bucharová, referentka frýdlantského dopravního úřadu .

Další sporný přechod postupně bledne v Žitavské ulici. Zde je problém obdobný. Také je vyznačený před autobusovou zastávkou a navíc na něj řidiče neupozorňuje žádné značení.

Žitavská ulice je přitom jednou z nejfrekventovanějších ve Frýdlantě.

„O tom, jestli je takové řešení vhodné i u autobusové zastávky, rozhoduje státní policie. Většinou vychází z žádosti městského úřadu. Ten zase na to může být upozorněn samotnými občany města,“ uvedl Jan Douděra, technický náměstek krajské správy silnic Libereckého kraje.

Konkrétně v Žitavské ulici se začne už na podzim stavět kruhový objezd.