„Zatím se není možné vyjádřit k důvodnosti podezření. Bude nutné nejdříve posoudit okolnosti prodeje, zda se může jednat o porušení trestně právních předpisů,“ uvedl státní zástupce Ivan Bernátek.

Podnět byl na Okresní státní zastupitelství postoupen v polovině června, policie pak prodej pozemku prošetřuje od konce téhož měsíce.

Pokud se obvinění potvrdí, hrozí stíhání zaměstnanců magistrátu, kteří připravovali materiály pro jednání zastupitelstva, v tomto případě úředníků odboru rozvojových projektů. Za spáchání uvedeného trestného činu hrozí peněžní pokuta i trest odnětí svobody.

Poněvadž je případ stále v šetření, město Liberec nechce situaci prozatím komentovat. „Počkáme na závěry šetření policie,“ uvedl mluvčí libereckého magistrátu Martin Korych.

Článek v opozičním periodiku Liberecký zastupitel byl vydán v květnu tohoto roku. Jiří Šolc se v něm pozastavoval nad prodejem pozemku majitelům hrádecké firmy Autotrend, která je hlavním dodavatelem automobilů pro libereckou radnici.

Město v tomto případě neprodávalo parcelu o rozloze přes 3 300 metrů čtverečních poblíž ulice České mládeže výběrovým řízením, jak je místním zvykem, ale rovnou na doporučení příslušného odboru a rady města. Argumentem pro tento způsob prodeje bylo, že o ni projevil zájem pouze jeden žadatel. Přitom výběrová řízení se konají běžně i v obdobných případech. Zastupitelé za opoziční SOS pro Liberec prodej nepodpořili.

„Článek jsem psal na základě dubnového jednání zastupitelstva. Kromě toho, že neproběhlo výběrové řízení , v materiálech pro jednání zastupitelstva byla přiložena nečitelná mapka,“ uvedl autor článku Jiří Šolc. „Snažil jsem se jen seznámit s parametry prodeje,“ dodal.

V současnosti se případem zabývá okresní ředitelství Policie ČR v Liberci. Prošetření údajů může trvat řádově měsíce.