Pobočku České spořitelny zavřeli v Novém Městě před půl rokem. Důvodem byla personální optimalizace v síti poboček spořitelny.

„Samozřejmě jsme proti tomu protestovali. Posílali jsme petice a kontaktovali vedení samotného peněžního ústavu, ale nebyli jsme vyslyšeni,“ říká Jan Kavka ze sekretariátu Městského úřadu.

Když občané potřebují využít služeb banky, nemají ve městě žádné jiné možnosti. Teď už jezdí také vybírat z bankomatu jinam. Nejčastěji do Frýdlantu nebo do Hejnic, kde má Česká spořitelna spořitelna pobočky otevřené čtyři dny v týdnu.

„Na bankomaty se tady ale nedá spoléhat, dvakrát až čtyřikrát do týdne stejně nefungují,“ stěžuje si Iva Fialová z Nového Města.

Prázdný objekt v novoměstské Nádražní ulici, kde pobočka spořitelny sídlila, byl od listopadu minulého roku nevyužitý, dnes už je v rukou soukromníka. Vedení města je se situací nespokojené, situaci komplikuje i to, že proti rozhodnutí České Spořitelny nemá odvolání.

Před třemi lety stála ve městě ještě Komerční banka, ta ale zanikla ze stejných důvodů jako Česká spořitelna. „Provoz poboček se jejich vedení nevyplatil. Přitom zde bývalo neustále plno,“ uvedla místostarostka Nového Města Radoslava Žáková.

V současné době je v Novém městě bankomat jeden a ten je navíc často poškozený. Vandalové ničí i přístupové dveře k němu. Opravy sice hradí banka, ale výměna starých bankomatů za nové a funkční je složitější.

„Často musíme volat opraváře, ti se sem ale někdy dostanou až druhý den. Nový bankomat stojí zhruba milion korun, což je velká investice,“ podotýká Žáková.