„Kotelna bude zásobovat teplem převážně objekty v majetku obce. Ty prozatím vytápíme klasickými kotli na tuhá paliva,“ uvedl místostarosta Oldřichova Petr Horák.

Projekt je nyní ve fázi příprav. Peníze na jeho realizaci chce obec získat z fondů Evropské unie. Na zpracování projektu přispěl čáskou 300 tisíc korun Liberecký kraj. Ten se rozhodl podpořit i jiné obce.

„Například Habartice od nás dostaly zhruba šedesát tisíc na nový drtič, který využijí v kotelně na biomasu,“ sdělil náměstek hejtmana Libereckého kraje pro zemědělství a životní prostředí Radim Zika.

Oldřichov zatím hledá vhodného dodavatele biomasy. „Nejspíš se obrátíme na místní pilu, odkud bychom mohli nakupovat dřevní štěpku,“ dodal místostarosta Petr Horák.

Kotelny chtějí hlavně malé obce

Obliba kotelen na biomasu v posledních letech roste. Zájem projevují zejména malé obce, které nechtějí příliš investovat do teplovodního rozvodu. Deníku to řekl Jaroslav Váňa z Výzkumného ústavu rostlinné výroby.

Podle něj je v současné době v Česku kolem 140 různě velkých obecních či městských kotelen na biomasu. Dalších několik desítek tisíc jich funguje v rodinných domech.

„Budoucnost spalování biomasy vidím spíše na venkově a právě v rodinných domech. Náklady na takové vytápění jsou sice stále o něco vyšší než u fosilních paliv, ale zase nižší než v případě plynu. Spalování biomasy je navíc ekologicky přínosnější,“ uvedl Váňa.