„Lékárnu chceme určitě udržet. S jejím majitelem jsme dohodnuti, že buď seženeme lékárníka do Nového Města nebo do Hrádku, kde má další provozovnu,“ uvedl starosta Pavel Smutný. Lékárně dokonce hrozilo úplné uzavření. Naštěstí se městu podařilo najít lékaře, což bylo jednou z podmínek jejího zachování.

Podle novoměstského lékárníka Lubomíra Jaroše bylo otevření jeho hrádecké lékárny vynuceno ekonomicky a souvisí s vládními zdravotnickými reformami. „Je problém malé lékárny udržet. V Novém Městě je situace komplikovaná také kupní silou,“ konstatoval. Pro akutní případy však má řešení, rozváží léky přímo domů.

Získat náhradu za lékaře či lékárníka je na Frýdlantsku tradičně problém, který se může táhnout i na několik měsíců. Jedinou možností obcí odříznutých horami, je motivace absolventů a úzká spolupráce s pojišťovnami.

„Snahou zdravotní pojišťovny je zajistit péči ve spolupráci se samozprávou. Nabízíme lékařům a lékárníkům dlouhodobé smluvní vztahy,“sdělil ředitel liberecké Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jan Petříček. V praxi to pak může vypadat i tak, že pojišťovna vytipuje potencionálního kandidáta a osloví ho. Města pak lákají na přidělení bytu či slevy z nájemného.