“Pracuje se tu sedm hodin denně a ve zbylém čase jezdíme na výlety. Už jme byli na Sychrově, v Liberci a na Ještědu i na exkurzi v pivovaru,“ popsala režim dobrovolnického tábora Dita Lüftnerová, vedoucí projektu z Česka.
Sdružení INEX–SDA dobrovolnické tábory pořádá po celém světě. Základním pravidlem je, že nelze jet do země, z které zájemce pochází. Dobrovolníci pak mohou vycestovat na dva týdny i dva roky do Afriky, Asie, Ameriky či jen k evropským sousedům. Jediné co si hradí, je cesta tam a zpět. Práce, kterou organizace nabízí, se pohybuje od oprav, přes zemědělství či práci s dětmi.
Na Grabštejnu dobrovolníci pomáhají s opravami hradu a údržbou místního parku. „Jejich pobyt hradí národní památkový ústav, který by si jinak musel najmout soukromou firmu,“ uvedl Jan Sedlák, kastelán hradu. Za dvanáct dní vybudovali na Grabštejnu nové zábradlí, natírají ploty či ulevují prostranstvím od náletových dřevin. „V neposlední řadě připravují hrad na Grabštejnské léto,“ dodal kastelán.
Že dobrovolnický kemp na hradě není jen práce, dokládá druhá vedoucí projektu Zuzana Procházková. „Chystáme společnou hru s místními. Účastníci se půjdou podívat přímo do rodin,“ sdělila pořadatelka. Navzájem se seznamují s různorodými jazyky i kulinářským uměním.
Motivace účastníků se shodují v jednom, chtěli poznat Česko. „Grabštejn se mi líbil na fotografii, tak jsem se rozhodla jet sem,“ zdůvodňovala svůj výběr Malgorzata Kur z Polska. „Nevěděla jsem do čeho jdu, tak jsem se rozhodovala i podle vzdálenosti,“ doplnila mladá Polka.
Minjung Oh z Koreje naopak preferovala zemi vzdálenou jak zeměpisně, tak kulturně a jazykově. „Slyšela jsem, že v Čechách je chladněji než u nás, ale zatím to tak nevypadá,“ komentovala s úsměvem nedávná vedra. Ze své cesty si odnese dvě nové zkušenosti, české knedlíky se svíčkovou a že se v Čechách domluví anglicky jen s těží.