„Jsem na to úplně sama a musím zvládnout několikanásobek obvyklé práce. V současné době mám na stole přes stovku žádostí, a to velká část lidí ještě ani nedorazila,“ svěřila se Deníku Ivana Hudousková, vedoucí oddělení životního prostředí Městského úřadu ve Frýdlantě v Čechách.

Podle ní bude malý zázrak, když se všechny žádosti stihnou vyřídit do konce letošního roku.

Od 1. ledna 2008 musí mít každý, kdo chce čerpat vodu ze studny, potoka či řeky, platné povolení. Pokud ho mít nebude, hrozí mu vysoká pokuta. Soukromá osoba může zaplatit až 50 000 korun, podnikatelé se budou muset smířit se sankcemi vysokými až deset milionů korun. Povolení musí být také k vypouštění odpadní vody do přírody.

„Jsme na tom podobně jako ostatní města. Nápor žádostí je poměrně veliký a vyřizovat je stíháme jen s vypětím všech sil,“ uvedl Dušan Kopecký z Městského úřadu v Hrádku nad Nisou.

Pracovníci vodoprávních úřadů by podle zákona měli konkrétní žádost vyřídit nejpozději do 30 dnů. Ve zvláště složitých případech je lhůta k vyřízení tři měsíce. Podle úředníků se však jejich dodržení v současné době ukazuje jako nemožné.

„Je jasné, že se lhůty protáhnou, není to bohužel možné stíhat. Práci nám stěžují i samotní žadatelé, kteří v mnoha případech předloží neúplné žádosti. V tom případě je bohužel musíme vyzvat, aby si je přepracovali,“ konstatovala vedoucí vodoprávního úřadu libereckého magistrátu Marcela Kubíčková. Jak nakonec úředníci situaci budou řešit, není dosud jasné.