VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sdružení zřídí byty postiženým

Liberec/ Do tří let by mělo v Liberci vzniknout několik bytů, které umožní samostatný život lidem s tělesným postižením. Takzvané chráněné bydlení s bezbariérovým přístupem a asistenční službou chce zřídit občanské sdružení D. R. A. K.

23.7.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/BIV

Podobné zařízení zatím na Liberecku neexistuje. Několik ústavů sociální péče sice nabízí chráněné byty, ale jen pro lidi s mentálním postižením.

Vozíčkářům a dalším tělesně postiženým tak nezbývá nic jiného, než zůstat v péči svých rodin nebo ústavů.

„Chráněných bytů je obecně nedostatek v celém Libereckém kraji. Poptávka po nich je přitom veliká,“ uvedla krajská radní pro sociální věci Hana Králíčková.

Podle ní je snahou Libereckého kraje postavit v každém okrese čtyři až pět domků s chráněným bydlením.

Sdružení D. R. A. K. chce byty vybudovat současně při rekonstrukci budovy bývalých jeslí v Oblačné ulici, kterou nyní kupuje od města. Sídlo zde mají mimo jiné i chráněné dílny, regionální organizace zdravotně postižených, ordinace soukromých lékařů či klub seniorů.

„Naším cílem je zřídit zhruba osm bytů, kde budou mít postižení své soukromí a potřebné služby vždy po ruce,“ řekla jednatelka sdružení Lenka Bobvošová. Peníze na projekt chce získat z fondů Evropské unie.

Nájemníci v chráněných bytech budou mít k dispozici asistenta. Ten jim pomůže při běžných domácích pracích nebo například při obstarávání jídla.

Sdružení chce postavit chráněné byty pro postižené

Vedle chráněných bytů má v budově vzniknout takzvaný krizový pokoj. Ten bude sloužit tělesně postiženým lidem na nezbytně nutnou dobu při výjimečných situacích, například živelných pohromách.

„Člověk se může ocitnout na ulici kdykoliv. Stačí, když mu byt zlikviduje požár. Může ale také třeba utéct před domácím násilím,“ sdělila Lenka Bobvošová.

Součástí chráněného bydlení bude i pokoj s respitní péčí. Sloužil by výhradně k ubytování tělesně postižených lidí na přechodnou dobu. Taková služba podle Lenky Bobvošové v kraji zcela chybí. „Zájem je ale obrovský,“ dodala.
Službu by mohli využít rodiny, které se starají o tělesně postiženou osobu, která je závislá na jejich péči.

„Stálá celodenní péče je pro ně vyčerpávající a mnohdy si proto potřebují odpočinout. Také se stává, že musejí jít například do nemocnice na léčení, a právě v těchto případech se využívá respitní péče,“ vysvětlila Lenka Bobvošová.

Absence respitní péče vede často pečující osoby k tomu, že dají postiženého do ústavu nebo do léčebny dlouhodobě nemocných.

Občanské sdružení D. R. A. K. chce navíc postupně v budově zařizovat Centrum služeb ucelené rehabilitace pro lidi s převážně tělesným postižením.

„Rádi bychom zde v budoucnu zajišťovali hlavně rehabilitační cvičení. Chceme také pořádat klubová setkání postižených dětí, mládeže a seniorů,“ doplnila Lenka Bobvošová.

23.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Cyklista. Ilustrační foto.

Liberec chystá sdílení kol, na startu jich má být 60

Liberecký deník naděluje.

Druhá adventní soutěž je tu! Vyhrajte dárky od Slovanu Liberec

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Knihovna nabízí lístky na ples

Liberec – Stejně jako každý rok i letos si budou moci nejen čtenáři zatančit „mezi knihami“. 

Další peníze za MHD pro BusLine. Získal přes 28 milionů

Liberec – Jedná se o kompenzaci údajného příměřeného zisku.

Spor o podloubí pokračuje. Podle radnice hrozí vyvlastnění pozemku

Liberec – Co bude s chodníkem pod podloubím u Hotelu Radnice? Spor mezi městem a hoteliérkou stále trvá. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT