Tato metoda má seniorům nejen pomoci zapomenout na osamělost, ale také pozitivně působit na zlepšení jejich zdravotního stavu.

„Jelikož zde lidé nemohou mít na pokojích vlastního pejska, jsou vděční za to, když jim ho na chvíli půjčíme. Povídají si s ním a hladí ho. Lidé si v tu chvíli neuvědomují, že mají nějaké trable nebo problémy, jsou šťastnější,“ uvedla majitelka psů a terapeutka Jitka Chladná ze Všelibic.

Kromě domovů důchodců praktikuje Jitka Chladná canisterapii také v mateřských a základních školách, nebo i na gymnáziích.

„Učím děti chovat se správně ke psovi. Zjistí například také, jak se mají bránit před zlým psem a jak vůbec takového psa poznat,“ dodala.

Než mohou psi k lidem, musí projít speciálním výcvikem. „Nesmí se hlavně chovat agresivně. Nesmí například zaútočit na člověka, když mu třeba něco upadne z ruky,“ upřesnila Jitka Chladná, která už takto vycvičila několik psů.

„Pracuji s aljašským malamutem, pekingským palácovým psíkem, boloňským psíkem, jezevčíkem a dvěma bernskými salašnickými psy. Pokaždé přijedeme s jiným pejskem,“ doplnila Jitka Chladná.

Do Domova důchodců v Českém Dubu bude terapeutka se svými psy dojíždět zhruba třikrát do měsíce. Se seniory stráví pokaždé přibližně tři hodiny.

„Chceme pořádat společná setkání ve větším počtu lidí. Také budeme docházet na jednotlivé pokoje, především za lidmi, kteří nemohou ze zdravotních důvodů chodit,“ sdělil ředitel domova Radim Pochop.

První seznámení s canisterapií uspořádal domov důchodců v pátek. Senioři byli nadšení.

„Moc se mi to líbilo. Pejskové jsou moc příjemní. Kdyby to bylo možné, vzala bych si ho k sobě na pokoj,“ řekla obyvatelka domova Jaroslava Hajleková.