Zástupci organizace, která humanitární misi do Pakistánu vyslala, se prozatím snaží nepropadat jakýmkoli černým myšlenkám.

„Doufáme, že je vše v pořádku. Zprávy nám šéf mise posílal pravidelně, teď se však nachází v údolí Arandu, kde není elektřina a nefungují zde ani mobilní sítě,“ uvedl ředitel Hand for Help, Jaromír Dolanský.

Zazimovanou ambulanci, vážící i se zdravotnickým materiálem pět tun, stěhovali liberečtí dobrovolníci od 12. června z města Scardu do horské oblasti Baltistánu s cílem poskytnout základní lékařskou péči tamním lidem, postiženým extrémní chudobou. Podle plánu měla česká skupina nemocnici dokončit již před 14 dny.

„Trochu se obáváme tamní napjatější politické situace. Ta je však vyhrocená spíše u hlavního města Islamábádu a na hranicích z Afghánistánem. Naši pracovníci jsou v oblasti, která by měla být v klidu,“ řekl Dolanský.

V posledním mailu, který došel v polovině června, popisoval koordinátor a šéf mise Vítězslav Dokoupil nebezpečné stěhování přes hory.

„Pod jedním z jeepů se utrhla cesta a málem nám spadl do více než 200 metrové hloubky,“ stálo v elektronické zprávě.

Podle Jaromíra Dolanského zatím není na místě se výrazně znepokojovat. Členové mise Vítězslav Dokoupil, Oldřich Kurz a horolezkyně Dita Štěrbová mají hodně zkušeností.

„Počkáme a pokud se neozvou do příštího týdne, kontaktujeme velvyslanectví a nadaci doktora Freye, která má v nemocnici poskytovat zdravotní služby, zda o nich něco nevědí,“ dodal Jaromír Dolanský.