Bylo již vyšetřování uzavřeno a pokud ano, tak s jakým výsledkem?

Vyšetřování se chýlí ke konci. Co mám aktuální informace, tak se čeká na vyjádření z Ghany, ale stejně jako další podezření i tato poslední část s největší pravděpodobností skončí odložením. Naplňuje se to, co jsem říkal od začátku, že to byla mediální kauza, zaměřená čistě na mou politickou likvidaci bez jakéhokoliv podkladu. Podtrhuji, že nepadlo žádné obvinění.

Tím, že bude celá záležitost odložena a vy budete oficiálně zbaven všech podezření, myslíte si, že vám může kakaová aféra nakonec prokázat dobrou službu?

Celá ta věc mě naprosto jednoznačně poškodila. Pošpinilo to mé jméno, výrazně uškodilo prestiži politika, ale hlavně tím trpěla celá má rodina. Celá kauza mě prakticky zbavila povolání, které jsem dělal dvacet let, a to vše bez jediné příčiny. Prakticky jen proto, že jsem se někomu nehodil do krámu.

Člověk se však s takovými věcmi musí vyrovnat. Samozřejmě nejhorší to bylo pro mé rodiče, ženu a děti, kteří si o mě denně četli v novinách.

Až bude celý případ uzavřen, zvažujete návrat do vrcholné politiky?

Tuto otázku velice zvažuji a doposud jsem se nerozhodl. Vracet se do prostředí, kde o vašem hodnocení nerozhoduje práce, ale zájmy někoho jiného a ochota vás nějakým způsobem zlikvidovat, je těžké.

Samozřejmě politika je mé povolání většinu profesního života, také si myslím, že ji umím a byla vždy mým koníčkem. Jak říkám, nejsem na sto procent rozhodnutý vracet se zpátky.

Komu podle vás celá kauza, jak sám říkáte uměle vyvolaná, prospěla?

Zcela určitě to prospělo našim politickým rivalům Občanské demokratické straně. Použili moji kauzu jako nástroj pro kriminalizaci sociální demokracie. Hlavně to spíš neprospělo politické kultuře, protože moje kauza nebyla ojedinělá.

Celé schéma mi skutečně připomíná Polsko. Kde se místní pravice zachovala úplně stejně. Myslím si, že nejen má kauza, ale také například Kubiceho zpráva, která také při zpětném pohledu neprokázala žádný trestný čin, byly tím, kvůli čemu se občanským demokratům podařilo zvrátit volební výsledek.

Jste přesvědčen, že vaše kauza a i další, které proběhly před volbami, byly skutečně cílený postup ODS, aby mohla zkriminalizovat sociální demokracii?

Existuje celá řada okolností, které ukazují, že taktika ODS byla stejná, jako taktika použitá v Polsku, kde probíhaly ty věci úplně stejně. Většina českých kauz nebyla ani zakončena obviněním. Každá politická strana si hold volí takové taktiky, které jsou jí vlastní, takže těžko vyčítat ODS, že udělala co udělala.

Co považujete za nejpodstatnější, když se ohlédnete, v celé kakaové kauze?

Pro mě je naprosto šokující, že v této hře hráli roli elitní policejní jednotky. A to si myslím, že je zarážející a do budoucna velmi varovný signál.

Myslíte si, že policie postupovala účelově?

Já si myslím, že je řada znaků, které postupem času ukážou, že jednání policie v celé řadě kauz, kdy nejvýznamnější je tzv. Kubiceho zpráva, bylo účelové. Skutečně jednali účelově, řekl bych ve prospěch politického boje a taktiky, kterou stanovila ODS. A to je pro mě varovný signál a určité memento.

Vnímáte tuto tendenčnost, o které hovoříte, jako systémové ohrožení demokracie?

Je překvapivé, že se takovéto věci vůbec stávají. Pokud jsou totiž orgány zneužívány v politický prospěch, tak se jedná jednoznačné o ohrožení demokracie. Je to známka toho, že demokracie u nás v České republice ještě není zdráva.