Tropická vedra museli senioři přečkat i bez klimatizace, kterou nemá žádný domov důchodců zřizovaný krajem. Pečovatelky tak na pokoje zapůjčovaly alespoň stolní ventilátory.

„Většina domovů však používá různá stínidla do oken nebo žaluzie. Některé domovy mají výhodu v tom, že sídlí ve starých budovách se silnými stěnami a uvnitř tak není takové horko,“ uvedla vedoucí odboru sociálních věcí Krajského úřadu v Liberci Ludmila Šlechtová.

Jeden z takových domovů je například v Českém Dubu. „Jsme v objektu zámku z 19. století, takže místnosti jsou tu obrovské. Je tu příjemně,“ potvrdil ředitel domova Radim Pochop.

Ve Vratislavicích nad Nisou mají zase dobrou zkušennost z loňských veder.

„Pořídili jsme několik ventilátorů, které našim klientům na požádání zapůjčujeme,“ sdělil ředitel Domova pro seniory ve Vratislavicích nad Nisou Miloslav Vodrážka.

V domově zavedl také přísná opatření. „Omezili jsme vycházky přes poledne, kdy sluníčko pálí nejvíc. Dále jsme nastavili pitný režim, který naši klienti musí dodržovat a my ho hlídáme,“ dodal.

Pečovatelky dohlížely na dostatečný přísun tekutin také v Domově seniorů v libereckém Františkově. Pravidelně je chodí kontrolovat a doplňovat jim na pokoje zásoby vody.

„Denně vypiji několik litrů studené vody, půl litru čaje a také kávu. Jinak je mi tady fajn, jsem zvyklý mít neustále otevřené okno,“ řekl klient domova Jaroslav Bíl.