„Myslím si, že takto by se měl zachovat každý člověk, který se dostane do obdobné situace,“ zhodnotil svůj čin Pavel Němec.

Oceněný zachránce jel čtrnáctého července přes Albrechtice u Frýdlantu, když si všiml záblesků plamenů v okně jednoho domu.

„Po krátké chvíli mi došlo, co se děje. Zacouval jsem k domu a zavolal Záchrannou hasičskou službu,“ líčil před předáním ocenění Pavel Němec.

„Napadlo mě, že oheň nevznikne sám o sobě, tak jsem začal bouchat na dveře a volat, jestli je někdo uvnitř. Po krátké chvíli se mi z druhé strany ozval muž, který se zjevně probudil, ale nemohl se dostat ven. Nakonec se nám podařilo rozbít výplň u dveří, kudy se kouřem omámený mladík dostal z domu ven,“ uvedl Pavel Němec.

Jak dodala tisková mluvčí Hasičské záchranné služby Iva Michalíčková, jednání Pavla Němce je spíše ojedinělé.

„Většina lidí se chová lhostejně. Mnohem častější je, že pomohou spíš mladší lidé, mnohdy i školáci, než lidé starší. Bez nadsázky lze říct, že v případě požáru domu v Albrechticích šlo skutečně o minuty a nebýt odvážného a nesobeckého zásadu Pavla Němce, tak už by zachráněný mladík nebyl zřejmě na živu,“ dodala tisková mluvčí.

Ředitel Hasičské záchranné služby Libereckého kraje Josef Zajíček chce pro záchránce také státní ocenění. „Navrhnu pana Němce na ocenění za statečnost. Návrh musí následně schválit ministra vnitra,“ předeslal ředitel Josef Zajíček, který včera slavnostně předal Pavlu Němcovi plaketu Hasičské záchranné služby za statečnost.