„V pátek jsem byl sbírat okolo Hamru na Jezeře. Po třech hodinách jsem si domů přivezl asi sedm kilogramů hub,“ uvedl Zdeněk Pelda.

Lokality se ale podle něj přesně určit nedají. „Na jedné stráni rostou, na druhé ne. Stejně tak jsem nasbíral u Hamru, ale například okolo Kryštofova Údolí nic,“ řekl.

Pro úrodu v následujících týdnech bude podle něj rozhodující tento víkend. Meteorologové předpovídají neobvykle vysoké teploty. Předem se ale nedá přesně určit, zda teplé počasí houbám prospěje, či naopak.

„Může se také stát, že podhoubí vyschne ryhleji, než je obvyklé, a houby přestanou růst,“ dodal mykolog s tím, že letošní rok je přesto zatím příznivý.

Při teplém počasí by se mělo dařit nejen hřibům, ale také jedovatým mochomůrkám tygrovaným a zeleným, které mohou nyní lidé v lese snadno najít.

„Díky teplu se mohou objevit i druhy vzácných hub, mochomůrky nevyjímaje. Hojně se v lesích nacházejí i lišky, což je příznak čistějšího ovzduší,“ řekl Zdeněk Pelda.

Kdo houbám příliš nerozumí, může využít Houbařskou poradnu, kterou v Liberci provozuje Mykologický klub. Pro veřejnost je otevřena v Nákladní ulici u budovy vlakového nádraží každé pondělí mezi 16.30 a 18. hodinou.
Nezkušeným houbařům tu pomohou určit jejich úlovky.