„Jsme šťastni, že máme hotovo, po více než 3 roky nás svazoval život v provizoriu,“ neskrýval radost ředitel Severočeského muzea Alois Čvančara. Původně měla rekonstrukce trvat 5 let, díky dobré koordinaci prací se budova dočkala kolaudace o 14 měsíců dříve.

Na střechu muzea, jejíž plocha je velká přes šest tisíc čtverečních metrů, se v rámci rekonstrukce vrátila původní břidlice, opravily se napadené dřevěné prvky nosné konstrukce a ocelové části krovu.

Mimo toho se oprav dočkalo několik tisíc drobných fragmentů. V novém jsou zdobené štíty, komíny, balustrády i všechny ozdobné korouhve a vikýře.

„V současné době tedy návštěvníci budou moci obdivovat budovu tak, jak vypadala v době monarchie,“ uvedl Alois Čvančara.

Původní břidlicová krytina vydržela na střeše muzea od konce předminulého století až do osmdesátých let století minulého, kdy došlo ke generální rekonstrukci. Původní břidlici tehdy nahradila slitina mědi a mosazi. Materiál se však ukázal jako nevhodný, do budovy začalo dokonce zatékat.

„V roce 2002 tedy začala příprava celého projektu, která ukázala v plné nahotě velmi špatný stav střechy,“ konstatoval zástupce projektanta, Pavel Příhoda.

Rozsáhlá oprava si vyžádala celkem 83 milionů korun, které muzeu poskytl Liberecký kraj.

„Jsme rádi, že jsme v rozpočtu kraje našli peníze na tuto rekonstrukci, která muzeu pomůže plnit jeho funkci,“ sdělila Jana Damborská z odboru kultury.

Částečně přispěl na opravy i Národní památkový ústav a město Liberec.