Zvýšený zájem je spojený hlavně s letní turistickou sezonou. Lidé si navíc tradičně nechávají pořízení cestovních dokladů na poslední chvíli.

„Stále spousta lidí řeší cestovní pas až v momentě, kdy má zaplacenou dovolenou, pevný termín odjezdu a skoro sbaleno,“ uvedl vedoucí oddělení dokladů libereckého magistrátu David Fátor.

Pokud si podle něj lidé k vyřízení cestovního pasu navíc vyberou pondělí nebo středu, kdy je o doklady největší zájem, narazí na delší frontu než v jiných dnech.

„V pondělí a ve středu odbaví úředníci za přepážkou zhruba 150 lidí s žádostí o nový cestovní pas. V ostatní úřední dny přijmeme okolo 70 žádostí,“ dodal David Fátor.

V Liberci jsou pro vyřizování pasů k dispozici čtyři příjmové a dvě výdejové přepážky.

„V průběhu dne se ale počet otevřených pracovišť mění dle aktuálního zájmu lidí,“ řekl vedoucí oddělení.

Pokud se chtějí lidé vyhnout čekání ve frontě, mohou si předem zarezervovat on–line pořadí na internetových stránkách města Liberec.

Přímo u přepážky se mohou nechat žadatelé o cestovní doklad vyfotografovat. „Máme uzavřené kabinky, kde zájemce sami a jednoduše vyfotíme. Nezabere to ani pět minut,“ sdělila úřednice Marcela Drobná.

Lidé žádají buď o pasy se strojově čitelnými údaji, na jejichž vydání si počkají až třicet dní nebo na takzvané rychlé pasy bez strojově čitelných údajů.

Ty jsou hotové přibližně do patnácti dnů. Většinou si ale lidé pro tyto pasy chodí už dva dny po podání žádosti. Platí však jen půl roku a jeho pořízení stojí patnáct set korun.