Neobvyklý, přesto již zavedený projekt funguje v Liberci již více jak deset let. Každé prázdniny mohou děti strávit tři týdny v péči odborníků.

Naučí se tak nejen lépe mluvit a komunikovat, ale najdou si i nové kamarády, které trápí podobné problémy. Vyžijí se sportovně i výtvarně a podívají se po celém regionu.

„Děti mají nejen výuku, chystáme pro ně i zábavný program. Jezdí na výlety, malují, hrají hry a když vidíme, že se jim tu líbí a jsou spokojené, je to pro nás velká odměna,“ uvedla dětská psycholožka Krajské nemocnice Liberec Jitka Havlová. Dopoledne je vyhrazeno odborné péči o děti.

„Ráno začínáme muzikoterapií, pak přichází na řadu logopedie. Děti si pro větší účinek rozdělujeme do malých skupinek zhruba po čtyřech a s nimi pak trénujeme. Nejen špatně vyslovované hlásky, ale komunikaci jako takovou, aby se děti uměly dobře dorozumět, vyjadřovat se,“ popsala svoji práci studentka logopedie Petra Mecelová.

Přínos pro děti je neoddiskutovatelný. Většina školáků totiž svého logopeda o prázdninách nenavštěvuje, díky táboru ale procvičuje získané dovednosti i v létě.

„My se tu snažíme dělat pro děti maximum, střídáme se u nich, abychom byli odpočatí a měli co největší sílu a elán se jim věnovat. Dětem se tu líbí a zlepšení je mnohdy vidět velmi dobře. S dětmi ale trávíme jen malou část roku. Vše je hlavně na rodičích, to oni se musejí dětem věnovat celý rok,“ upozorňuje Petra Mecelová.

Děti jsou z pobytu očividně nadšené a jako ve škole si tu rozhodně nepřipadají, jak potvrdili dva zástupci dvacítky dětí, která zde prázniny tráví.

„Jsem tu kvůli kamarádům. A taky že zadrhávám. Hlavně si tu ale hrajeme, jezdíme na výlety. Pojedeme do botanické zahrady,“ popisuje nadšeně své prázdniny dvanáctiletý Tomáš Charvát, který je na tomto táboře letos již popáté.

„Já neumím dvě písmenka, r a ř. Normálně chodím na logopedii, teď ne, tak jsem tady. Je to tady bezva,“ dodal osmiletý Michal Sedláček.