Zrcadlové bludiště, které tvoří přes 120 kusů zrcadel, je největší v Evropě. Pro srovnání je liberecké bludiště, co do počtu zrcadel, čtyři krát větší než známé pražské bludiště na Petříně.

Vybudování evropského unikátu přišlo obecně prospěšnou společnost Labyrint Bohemia, která bludiště provozuje, na zhruba 1,5 milionu korun.

„Pořízení skel nebyla levná záležitost, jedno přišlo na dvanáct tisíc korun,“ řekl šéf Centra Babylon Miloš Vajner. „Hodně práce nám dalo také shánění černé barvy, kterou jsme museli natřít stovky dřevěných krycích lišt,“ dodal.

Kromě Liberce je v Česku o poznání menší zrcadlové bludiště také v Praze a v Ústí nad Labem.

V libereckém Centru Babylon jsou nyní dokonce dvě bludiště. To první otevřelo už letos v květnu v rámci zábavně naučného centra – IQparku. Přesto, že je proti novému bludišti výrazně menší, překonává o jedno zrcadlo pražský labyrint na Petříně.

Návštěvníky čekají v labyrintu čtyři místnosti s různými zrcadly a optickými klamy.

První místnost tvoří klasické zrcadlové bludiště s jedním průhledným zrcadlem u vchodu. Vcházející nebudou mít o průhledném zrcadle ani tušení. Ostatní v místnosti je přitom uvidí.

V druhé místnosti jsou připravené optické klamy a hrátky se světlem. Labyrint se skly najdou návštěvníci ve třetí místnosti. Skrze skla zde uvidí až na konec místnosti. Od východu je však bude dělit řada skleněných tabulí s klikatou cestou mezi nimi.

Ve čtvrté a největší místnosti si návštěvníci vyzkouší svůj hmatový smysl a intuici. Pohltí je totiž naprostá tma. Ven se tak dostanou jedině díky tápání podél stěn.

„Říkáme jí tajemné bludiště. Do budoucna zde chceme na návštěvníky nalíčit více zvukových a světelných efektů,“ uvedl Jiří Valášek z Centra Babylon.