Centrum krajské metropole maminkám s malými dětmi v tomto ohledu příliš nepřeje. Někam je vstup obtížný, jinde se s kočárkem nedostanete třeba vůbec.

„Pohybovat se s kočárkem po Liberci je skutečně problém, mám s tím bohaté zkušenosti. Kde nejsou normální schody, je eskalátor. Na ten se ale s kočárkem většinou nevejdeme,“ popisuje svoje denní trable s dostupností maminka malé holčičky Marcela Skalská.

„Například nový obchodní dům naproti terminálu MHD je sice vybaven jezdícími schody, ty jsou ale příliš úzké a kočárek na ně nevjede. S tím by se mělo v dnešní době počítat již při stavbě,“ upozorňuje Marcela Skalská.

Nepřístupnost libereckých budov zaráží i návštěvníky z okolních obcí.

„Jsem velmi překvapena situací v Liberci. Tak velké město by mělo být k maminkám laskavější. Tady si nemohu téměř nikam zajít ani s kamarádkou na kávu, kočárek dostanu málo kam,“ říká maminka dvou dětí Lída Štálíková z Hrádku nad Nisou.

Před časem dokonce na Benešově náměstí, symbolicky na schodech vedoucích do liberecké radnice, proběhla demonstrace maminek, které kritizovaly přístupnost městských budov.

„Demonstrace byla podle mě v tomto případě účelová. Historická budova radnice byla maminkám už tehdy přístupná. V bočním vchodu je výtah, který slouží i vozíčkářům,“ kometoval zpětně Jaroslav Čech, vedoucí odboru Technická správa veřejného majetku libereckého Magistrátu.

„V současné době jsou všechny veřejně přístupné magistrátní budovy bezbariérové. Výjimkou je budova Díla, kde sídlí Infocentrum. Tam není ani výtah. Řešení je zatím problémem vzhledem ke komplikované konstrukci budovy. Snahou města každopádně je, aby všechny budovy byly maminkám s kočárky i handicapovaným přístupné,“ dodal Jaroslav Čech.

Co se týče soukromníků, ti si s přístupem do svých objektů hlavu příliš nelámou. Veřejně přístupné novostavby sice většinou stanovené normy splňují, všem ale ve výsledku zdaleka přístupné nejsou.