Podle primátora Jiřího Kittnera (ODS) přitom nedělá radnice nic mimořádného či nadstandardního. „Nepatříme mezi ty, kteří by něco zvláště tajili a ve skutečnosti to ani nejde. Do budoucna máme plány, jak informovanost občanů zlepšovat, například projekt Otevřené město,“ říká primátor.

Narozdíl od ostatních měst Liberec s předstihem zveřejňuje materiály, které bude projednávat zastupitelstvo, usnesení zastupitelstva i rady města i výsledky hlasování. Podobný přístup k veřejnosti má již jen Zlín.

„Dokazuje to, že máme dobře našlápnuto,“ komentoval výsledek náměstek primátora Milan Šír (ČSSD). Zásluhy přičítá také tajemníkovi Liberce Marku Řeháčkovi, který rozšiřuje servis pro občany o moderní technologie.

Zveřejňování dalších materiálů, například podkladů pro neveřejné zasedání městské rady, nepovažuje za rozumné. „Některé věci zveřejnit nelze. Jsou to záměry města, které by daly prostor ke spekulacím. „Město by si mělo udržet předstih před ostatními,“ zdůraznil Šír.

Za dobrou zprávu považuje zjištění Deníku také největší kritik současného vedení Jan Korytář (SZ). „Je pravda, že zveřejňováním materiálů patři Liberec ke špici, je to důsledek silné opozice,“ zdůraznil zastupitel.

Opozice vidí v systému rezervy

Uveřejňování materiálů zastupitelstva před jednáním nebylo ani v Liberci minulá volební období běžnou praxí. Požadavek opozice pak zastupitelé odsouhlasili napříč politický spektrem.

Že v současném systému jsou ještě rezervy se shodují zástupci všech opozičních stran, každá je však vidí jinde. „V současnosti se snažíme prosadit lepší zveřejňování výběrových řízení,“ sdělil Radomil Mrklas (SOS pro Liberec).

Krajský předseda zelených Jan Korytář by zase rád zpřístupnil mechanismy městského rozpočtu širší veřejnosti. „Lidé se v něm nevyznají a nevědí, že ho mohou ovlivňovat. Přitom patří k nejdůležitějším dokumentům,“ vysvětlil.

Opozice dále podotýká, že co se týče prvotních informací, může být tento výsledek průzkumu vypovídající. „Něco jiného je však informativní obsah materiálů a jejich realizace. Ty již tak dostupné nejsou,“ uvedla Dana Lysáková (KSČM). Upozornila dále, že z platné legislativy jednoznačně nevyplývá rozdělení kompetencí rady a zastupitelstva, v čemž vidí další prostor pro zprůhledňování rozhodnutí.