„Současné složení organizačního výboru, respektive jeho prezident Roman Kumpošt, nás nenaplňuje důvěrou,“ řekl serveru Euro OnLine náměstek ministryně školství Jaromír Soukup.

Náměstek ministryně školství také naznačil, že by poskytnutí dodatečných dotací mohlo být setrváním současného prezidenta ve funkci ohroženo. Podle Jaromíra Soukupa by ministerstvo také mohlo pohlížet na žádosti výboru rezervovaně. „A je otázka, jestli by nám organizační výbor byl schopen jiným způsobem garantovat efektivitu a racionalitu svého chování,“ dodal náměstek ministryně školství. Na postu prezidenta chce ministerstvo Kateřinu Neumannovou a další dva členy chce do výboru.

Je to vydírání, říká výbor

Podle organizačního výboru náměstek Soukup překročil únosnou mez. „Výroky náměstka Soukupa považujeme za nehorázné a hraničící s vydíráním,“ stojí v prohlášení organizačního výboru. „Tvrzení náměstka Soukupa o pozdním dodání specifikace finančních požadavků na ministerstvo školství týkajících se navýšení dotace není pravdivé,“ ohradil se také výbor ke zdůvodnění požadavku na odvolání současného prezidenta.

Primátor Jiří Kittner, jako jeden ze členů výboru, situaci nechtěl blíže komentovat. Podle primátora je pochopitelné, že chce ministerstvo na přípravu dohlížet, ale současný prezident vedecelý projekt už deset let.