Nyní místní Kruh přátel hudby oslovuje soukromé společnosti, úřady i obyčejné lidi, aby společným úsilým varhany zachránili. „Lidé se o ně živě zajímají. Přichází například babičky, které přispívají i stokorunou,“ popsala dění kolem rekonstrukce honosného nástroje předsedkyně Kruhu přátel hudby Eva Machková.

Osud unikátních varhan není lhostejný ani úřadům. „Liberecký kraj letos poskytl formou přímé účelové dotace dvě stě tisíc korun,“ uvedla Eva Markgrafová z oddělení informací krajského úřadu. Obdobnou čásku věnoval také loni. Není však jediným, kdo do sbírky přispívá opakovaně.
Varhanům loni hrozilo, že zcela utichnou. „Byly značně poruchové. Fresky nad nástrojem se odlupovaly a znečistily varhanní píšťaly. Stav byl již neudržitelný,“ líčila Machková.

Pokud by k rekonstrukci nedošlo, byl by ohrožen nejen proslulý festival duchovní hudby, ale také běžné bohoslužby. Hejnice by tak přišly o klenot, díky kterému je možné organizovat i mezinárodní varhanní soutěže.

Druhá fáze bude náročnejší. „Kromě píšťal bude potřeba zrestaurovat také měch, který je popraskaný. Budeme muset vybourat i část varhanní skříně,“ konstatoval varhanář Bohumil Žloutek. Hejnické varhany drobnými opravami udržuje už pětadvacet let. „Nástroj je dokonalá práce. Představuje vrchol varhanářství v první polovině dvacátého století,“ uvedl proslulý varhanář.

Aby nedocházelo k rozlaďování, je potřeba zbylých 1500 píšťal vyjmout a vyčistit. V soustavě se nachází osmicentimetrové až osmimetrové píšťaly. „Nakonec varhany opět naladíme a upravíme intonaci,“ přidal Bohumil Žloutek.

Právě jasný a silný zvuk v akusticky velkolepé bazilice je tím nejcenějším pro hudebníky i posluchače. „Má obrovskou paletu rejstříků jedinečných barev, zcela mne uchvátil. Bylo by obrovskou ztrátou, kdyby se neopravil,“ popsal svůj dojem varhaník Přemysl Kšica. Jeho další přednosti spatřuje v zachovalosti a autenticitě .

„Nese v sobě pečeť své doby. Podobně staré nástroje prošly nejrůznějšími změnamy, které do jejich původního zvuku a skladby rejstříků značně zasáhly,“ doplnil Kšica.

Na minulou opravu se podařilo společným úsilím vybrat dvěstě padesát tisíc korun. Obdobná částka bude potřeba i na druhou fázi. Prostředky pak určí rychlost rekonstrukce. Ta začne na podzim.