„Je to cizinec, který stavbu na začátku 90. let za 5 milionů korun odkoupil s tím, že ji dokončí. Jenže pak zkrachoval, o objekt se přestal zajímat a vrátil se do Kazachstánu. Tam je údajně dodnes,“ uvedl Martin Janoušek, vedoucí odboru výstavby chrastavského Městského úřadu.

V současné době je na problematický objekt vyhlášena exekuce. Úřad Libereckého kraje ho zařadil mezi takzvané brownfields a chystá se ho nabídnout podnikatelským subjektům k využití.

„Existuje studie, zatím však tato lokalita nebyla detailněji řešena,“ konstatoval mluvčí Libereckého kraje, Jiří Langer.

Podle této studie je při nynějším stavebním stavu budovy téměř nemožná rekonstrukce. S tím souhlasí i starosta Chrastavy, Michael Canov. „Myslím si, že nejlepším i když bolestivým řešením bude kulturní dům zbourat.“

Jak se přesvědčili sami redaktoři Deníku, v rozpadající se budově bydlí několik bezdomovců, kteří postupně rozebírají její nosné konstrukce.

Stavba dnešní ruiny, stojící ve středu města, započala v roce 1987. O čtyři roky později se převedla na město, které však nemělo na dokončení dostatek financí. Proto objekt prodalo firmě Nelson MBO, reprezentované již zmíněným panem Berezniakem. Firma však krátce poté zkrachovala.