„Při dešti se nám znečištěná voda valí na zahradu. Ve vedrech je zase zápach nesnesitelný,“ popsala Věra Poloprutská z Družstevní ulice.

Majitelka domu tvrdí, že za to může špatný technický stav septiku. Jeho opravu odmítá s tím, že by byla finančně náročná.

Situaci navíc stěžuje fakt, že dům má dva majitele, pro každý vchod jednoho. Septik je ale společný. Případná dohoda o společné rekonstrukci by byla podle majitelky obtížná.

„Kdyby tu město postavilo kanalizaci, klidně bych na ni dům připojila. O problému se septikem jsem věděla už když jsem barák kupovala a určitě to chci dát do pořádku,“ řekla majitelka domu Jarmila Škodová.

S výstavbou kanalizace v této lokalitě ale město v nejbližší době nepočítá. Starosta Chrastavy Michael Canov přesto přislíbil, že se podnětem bude zabývat. „Stačí, když se na nás postižení lidé obrátí,“ uvedl starosta.

Deník proto zaslal podnět i na vodoprávní úřad odboru životního prostředí libereckého magistrátu.

„Celou žáležitost prošetříme a provedeme na místě kontrolu,“ sdělila vedoucí odboru Ivana Řimnáčová. „Pokud se skutečně jedná o nedovolené vypouštění odpadních vod, můžeme majiteli domu uložit pokutu a nařídit zjednání nápravy,“ dodala.