“V Příšovicích jsou zatím tři lokality, kde evidujeme tato naleziště,“ uvedla tisková mluvčí Ministerstva kultury Marcela Žižková.

První je v oblasti zvané Cecilka. Tuto lokalitu se ministerstvu podařilo vyhlásit za chráněnou památku. Bohužel však zde mezi tím vyrostly rodinné domy. Další oblast je za dálnicí, kde se o vyhlášení chráněné památky nyní snažíme a poslední je místo, co uvádíte. Zde alespoň archeologové odvezly mnoho vzácných předmětů, ale zabránit výstavbě překladiště již nelze,“ vysvětlila tisková mluvčí ministerstva ČR Marcela Žižková.

Úřady desítky let věděli o nálezech

Jak uvádí vedoucí odboru památkové péče Krajského úřadu Libereckého kraje Eva Hamplová, že je v lokalitě náleziště z ranné doby kamenné, není pro úřady nic nového.

„Skutečně již desítky let víme o tom, že v oblasti Příšovic je oblast, kde jsou zcela určitě archeologické nálezy,“ potvrdila Eva Hamplová.

„Investor pravděpodobně věděl, že chce stavět v oblasti, kde jsou naleziště, ale na jeho obranu musím uvést, že nikdy tato firma neporušila žádný zákon a řádně umožnila archeologický výzkum,“ poznamenala vedoucí odboru památkové péče.

Starostu likvidace památky nezajímá

Celou oblast, v jejíž jedné části začne výstavba překladiště, může zachránit zastupitelstvo obce Příšovice změnou územního plánu. Starostovi Příšovic je však evropsky unikátní objev lhostejný.

„Nyní jsem na jednání a nemám čas se s vámi bavit,“ uvedl v telefonickém hovoru starosta Antonín Lízner. “Odpoledne odjíždím na dovolenou. Zavolejte za dva týdny,“ dodal. Po jeho návratu už však bude nález zničený.

Podle archeologa Petra Brestovanského má nalez takovou hodnotu, že jej jednoznačně chrání Maltská konvence, úřady se tím však nezabývají.