Kaplička zasvěcená Nejsvětější trojici a sv. Janu Nepomuckému se v průběhu několika posledních desetiletí dostala do kritického stavu a v posledních letech začala hrozit zřícením.

„Během let se dostala až metr pod úroveň silnice, u které se nachází. Při tání nebo dešti stála ve vodě. To ji značně uškodilo, stejně jako sůl a nepořádek zanesený auty ze silnice,“ uvedl pro Deník Josef Kabač z firmy, která se specializuje na opravy památek.

Proto došlo k objednání jeřábu, který 45 tunovou kapličku z původního místa vyzdvihl a přemístil na místo vzdálené zhruba 6 metrů dál od silnice.

„Původně jsme chtěli kapličku rozebrat a postavit znovu. Podle památkářů by to však bylo velké riziko a kaplička by to s největší pravděpodobností nevydržela,“ uvedl starosta obce Bílá, která o její záchranu usiluje, František Pospíšil.

V současné době se rozbíhají další etapy, které v konečné fázi povedou k definitivní záchraně této ohrožené památky.

„Již se začalo pracovat na zbrusu novém omítnutí stavby,“ informoval Josef Kabač. Po omítkách přijdou na řadu nové dveře a další venkovní úpravy. V konečné fázi se zrestaurují kamenné prvky a dojde tak k celkové renovaci. Ta bude stát 750 000 korun a hotová by měla být do konce října.

Celou akci se s největší pravděpodobností podaří zrealizovat hlavně díky podpoře Ministerstva pro místní rozvoj. To přispělo částkou 475 000 korun. Liberecký kraj věnoval 100 000 korun, zbytek by měla pravděpodobně doplatit obec.

Jedna z nejstarších památek vesnické architektury v kraji Podještědí je známá široké veřejnosti především z románu Karoliny Světlé Kříž u potoka.