Tuto sobotu a neděli tedy budou čekat na poutníky v centru městečka obklopeného Jizerskými horami stánky řemeslníků a drobných umělců.

„Z minulých ročníků byli stánkaři zvyklí doslova ovládnout město. Kdo kam přijel, tam postavil stánek. Tradiční řemeslníci raději nejezdili, neboť mezi dovezeným levným textilem se jejich práce doslova ztrácela,“ popsal praxi minulých let hejnický místostarosta Jaroslav Demčák.

Řád pouti se ale letošním rokem změní. Město bude rozděleno do zón, do kterých budou organizátoři rozdělovat místa podle druhu zboží.

„Do centra byli pozváni řemeslníci, na příjezdovou komunikaci stánky s jídlem a pouťovým zbožím a klasičtí stánkaři byli vytěsněni na okraj,“ popsal rozmístění místostarosta.

Hejnice tak odvrhli pouze hledisko výše vybraného poplatku za pronajatou plochu a nově kladou důraz na kvalitu. „Hejnice by se tak zase mohly stát atraktivnější,“ zdůraznil místostarosta.

Hejničtí by rádi přilákali výletníky i ze vzdálenějšího okolí a podle prvních ohlasů mají šanci. „Místo na výlet je to krásné, ale vadili mi tam ti hadráři,“ řekla milovnice Jizerských hor Magdaléna Janečková. „Jarmark mne láká,“ dodala.

Ve změnách pak chtějí Hejnice pokračovat. Příští rok chystají i koncerty a jiná umělecká vystoupení, aby měli návštěvníci ještě více důvodů v horském městečku zůstat.