Dosavadní sklizeň ozimých ječmenů se zatím zdá být nadprůměrná. Deníku to řekl místopředseda Okresní agrární komory Jiří Teplý.

Deštivé počasí nyní pozastavilo veškeré práce na celém území Liberecka. Naštěstí stihli zemědělci během pondělí část zralého obilí sklidit.

Například ve společnosti Agro Bílá na Českodubsku mají pod střechou už 27 hektarů z celkových osmdesáti.

„Pokud se do konce týdne počasí neumoudří, začnou zmoklé klasy padat k zemi. To by byla škoda, výnosy ječmenů nevypadají špatně. Sklidili jsme až šest tun z hektaru, což je mnohem více nežli loni,“ řekl agronom Zdeněk Novák z Agro Bílá.

Podobně jsou na tom zemědělci na opačné straně okresu. Školní statek Frýdlant sklidil zhruba čtyři tuny z hektaru. Podle správce statku Radomíra Bělocha je ale předčasné letošní sklizeň hodnotit.

„Vše ukáže počasí v následujících dnech, zatím nám kvůli dešti práce stojí,“ podotkl Radomír Běloch s tím, že kombajny stihly v pondělí objezdit deset hektarů půdy z celkových šestačtyřiceti.

Ve Svijanském Újezdu jsou zemědělci optimističtější. Deštivý týden, který meteorologové předpovídají, by mělo zralé obilí přečkat.

„Zatím jsme spokojení. Výnos je více jak šest tun ječmene na hektar. Oproti minulým létům je to nesrovnatelný výsledek,“ řekl Jaromír Bartoš ze společnosti Agro Rubín.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu má déšť a ochlazení navíc provázet velmi silný vítr.