Zastupitelé řeší jak megalomanské plány do budoucnosti, tak drobnosti týkající se jednoho či dvou lidí. Jejich práci sleduje málokdo, důsledky pak mohou hýbat celým městem. Na přípravu mnoho času nemají, materiály k jednání dostanou jen pár dní před zasedáním.

„Týden před zastupitelstvem je skutečně hektický, je potřeba skloubit prostudovávání materiálů s běžným zaměstnáním,“ popsala pravidelný shon na konci měsíce zastupitelka Zuzana Kocumová.

Vyznat se v množství informací pak není lehké. „Pokud se rozhodnutí týká mého oboru, jsem si jistější. U ostatních rozhodnutí musím věřit lidem, kteří materiál připravovali a doufat, že to dělali podle svého nejlepšího vědomí,“ konstatovala zastupitelka. Balík, který před jednáním obdrží, lze spíše měřit na váhu než na počet stran. Obsahuje prodeje pozemků, dary, i návrhy na vznik nových institucí. Zastupitelé rozhodují kam poplynou peníze a co bude pro Liberečany nejlepším.

Důležité je uvědomit si zodpovědnost. „Je to často hodně složité. Paradoxně u drobných věcí dopad svého rozhodnutí si uvědomujete lépe, než u dlouhodobých koncepcí,“ připustila Kocumová. Důležité je pak poslouchat názory jak zastánců, tak oponentů. „Jedině tak si lze vytvořit objektivní názor,“ dodala.