„Pokud je celá akce opravdu tak zisková, jak tvrdí pořadatelé, nic by nemělo bránit tomu, aby na její pořádání získali k již obdrženým dotacím komerční úvěry nebo sponzorskou podporu,“ stojí v prohlášení krajské organizace Zelených. Požadavek organizátorů se jim zdá neuvěřitelný zejména v kontextu napjatého státního rozpočtu, který krátí finance například kultuře.

„V Liberci chybí dětská a sportovní hřiště, nejsou peníze na opravy škol a mateřských školek. Věřím proto, že ministryně Kuchtová žádosti pořadatelů nevyhoví,“ sdělil Jan Korytář. Zeleným se nelíbí, že většina státních peněz se v Liberci použije na výkup pozemků. Organizátoři tvrdí, že peníze půjdou do infrastruktury, tedy do stavby domů s pečovatelskou službou, rekonstrukce vysokoškolských kolejí i dopravy. „Pan Korytář zastává nekvalifikovaný postoj. Vše, co se za tyto peníze vybuduje, zůstane Liberečanům,“ reagoval na výzvu mluvčí organizátorů Vladimír Zemánek.

Podle jeho slov státní dotace, na které by město jinak nedosáhlo, urychlí vývoj Liberce o dvacet až třicet let. Organizátoři požadují další čtvrt miliardu korun.

Ministryně zatím mlčí

Ačkoli ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Dana Kuchtová přislíbila Deníku své vyjádření, do uzávěrky stránek se tak nestalo. Podle slov mluvčí ministertstva školství Michaely Taschnerové pak ministryně určité kroky zvažuje, kterým směrem se však přikloní nechtěla prozrazovat pro složitost celé situace.

Organizátoři zdůrazňují, že zastavení dotací by byla pro město ztráta. „Peníze, o které žádáme nejdou z rozpočtu ministerstva školství, ale rozhodovala o nich přímo vláda. Přes tento resort se pouze vyplácejí,“ tvrdil Vladimír Zemánek. Dotace pak podle jeho slov neskončí ve sportovištích a jejich vybavení, ale naopak půjdou na projekty, které jsou klíčové pro město samotné. Po ukončení lyžařského svátku je sportovci předají občanům.

Liberečtí Zelení jsou již druhou opoziční stranou, která se v poslední době pustila do kritiky financování MS 2009. SOS pro Liberec nedávno vystoupila s návrhy na možné úspory. Ty ale organizátoři označili za nesmyslné.