„Částka je to krásná a všem, co dar poslali, moc děkuji. Na kompletní vybudování nových stájí to však bohužel stačit nebude,“ uvedla Zuzana Poláková, která se o několik desítek koní stará v podstatě úplně sama.

„Jen vybudování nových základů bude stát až jeden milion korun.“

Zbytek do potřebné několikamilionové investice se bude Zuzana Poláková snažit získat ve formě úvěru.

Jak podotkla, očekává, že by nové příbytky pro milovaná zvířata mohly stát do konce roku.

V přilehlé polorozpadlé budově kravína se zatím podařilo zřídit provizorní stáj se dvěma boxy. V budoucnu by rekonstrukcí této budovy měly vzniknout další stáje.

„Mám tady v současné době 47 koní. Nedávno se narodila tři hříbata, další dvě v nejbližší době čekáme,“ konstatovala Zuzana Poláková.

V současném teplém počasí nechává koně pořád venku, na zelených podještědských pastvinách. Poblíž areálu mají koně k dispozici dva lesíky a také potoky.

V krásném prostředí Koňského domova důchodců tedy pomalu, ale jistě, vyprchává bolest spojená s únorovou tragickou událostí.

Policie zatím nedokázala objasnit, jak došlo k tak rozsáhlému požáru zrekonstruované stáje. Vyloučit proto nelze žádnou variantu, včetně úmyslného zapálení objektu.

Při požáru zahynulo šest koní, jeden zahynul druhý den. Zřejmě následkem šoku se mu zastavilo srdce. Budova stájí navíc nebyla vůbec pojištěná.

Okamžitě po tragédii se nejen v Podještědí, ale v celé republice zvedla vlna solidarity.

Během několika dní se tehdy do Křižan sjely desítky dobrovolníků, kteří Zuzaně Polákové pomohli s vybudováním provizorního přístřešku, ve kterém se koně mohli skrýt před nepřízní únorového počasí.