„Budeme stále sledovat dění kolem Perunu a čekat na dražební vyhlášku. Před dražbou pak svoláme mimořádné zastupitelstvo, které rozhodne, zda se dražby budeme účastnit,“ líčil poslední závěr zastupitelstva hejnický starosta Jiří Horák. Podotkl, že pokud by se objevil soukromý investor, město by zřejmě od účasti na dražbě odstoupilo. „Zatím to ale vypadá, že jsme jediní zájemci,“ konstatoval.

Odborníci pak tvrdí, že budovu zachránit lze. Otázkou však zůstává, jakým směrem se bude dále ubírat. Ve hře je stále hotel, multikulturní centrum i že dojde k odbourání nejnebezpečnějších částí domu a jeho zakonzervování.

„Zastupitelé dostali možnost se rozhodnout. Je to unikátní nádherná parcela,“ uvedl člen odborné komiseVáclav Kubeš z Ještědské stavební společnosti. Podle jeho slov by pak město získalo možnost rozhodovat, co v jeho centru vznikne, a zabránit například supermarketu.

Zastupitelé musí vzít v potaz cenu Perunu a náklady na jeho demolici. Ta je vyčíslena na třičtvrtě milionu korun. „Demolice nejpoškozenějších částí by pak vyšla na půl milionu,“ odhadl Václav Kubeš.

Rozhodnutí bude záviset i na prioritách. Hejnice by rády zrekonstruovaly školu a dva projekty by finančně zaštiťovaly težce. V současnosti získaly Hejnice oddychový čas, aby zastupitelé zvážili všechny možnosti. Informováni byli i o tom, jak na záchranu hotelu získat peníze z Evropské unie.