„Práce na farmě mě úplně nadchla. Pro mě to nebyla brigáda, ale krásné prázdniny. Ve Skotsku je nádherná příroda, vyšlo nám hezké počasí a sešla se dobrá parta,“ pochvaluje si svůj zahraniční pracovní pobyt student Martin Jančík.

Práce je v zahraničí dost, je ale potřeba si ji zajistit dopředu a vědět o ní co nejvíce, protože ne každá brigáda je pro mladé lidi lukrativní a zajímavá.

„Já jsem byl v Británii už několikrát, poprvé takzvaně na blint. Udělal jsem si kontakty a na tu nejlepší farmu jsem pak s přáteli odjel na maliny. To je podle mě nejlepší cesta, mít dobrý tip, domluvit si vše osobně a hlavně s předstihem,“ potvrdil student Petr Štefan.

Sezona začíná již na začátku června, kdy je aktuální sběr jahod. Ty se sbírají v několika fázích v průběhu celého léta. Maliny přicházejí na řadu v polovině července. O ty je zároveň větší zájem, jejich sběr je totiž o mnoho snadnější než u jahod.

„Než uzrály maliny na naší malé farmě, domluvil nám náš farmář brigádu u svého souseda, který na obrovských polích pěstoval jen jahody. Byla to hrozná práce, celý den jsme byli ohnutí, večer nás hrozně bolely záda. Bylo mi líto i našich holek, byly z té práce úplně zničené, a oprávněně. Byli jsme šťastní za naše maliny“, popsal svoje zážitky Martin Jančík.

Práci v zahraničí je možné sehnat i přes agenturu. Studenti, kteří mají zkušenosti s brigádou mimo republiku se shodují, že je rozumné volit v tomto případě renomovanou kancelář.

„Já a moje přítelkyně jsme zaplatili přes dva tisíce korun agentuře, která nám slíbila zajištění práce v zahraničí. Poslali nám ale jen CD, kde byly stažené nabídky prací z internetu. Nebyly ani aktuální, byla to nezajímavá práce a ve většině případů na hlavní pracovní poměr, což jsme nehledali. Peníze nám nevrátili“, vypověděl absolvent TUL Lukáš Macoun.

„Byl jsem dost znepokojen tímhle jednáním. Na agentury se už obracet nebudu,“ dodal Lukáš Macoun.