„Bude se jednat o směrové tabule v jednotném grafickém provedení. V orientačním systému počítáme i se směrníky k soukromým společnostem,“ uvedl náměstek primátora Ondřej Červinka. Celý projekt je vyčíslen na pět a půl milionu korun, město však chce požádat o dotace Enropskou unii. Finančně se bude podílet také společnost Elset.

Cedule budou rozlišeny barevně. Bílé písmo na hnědém podkladu bude směrovat návštěvníky kvýznamnostem jako jsou ZOO, knihovna, muzeum či Ještěd. Červené pole s bílým písmem pak bude značit ulice. „Vzhledem k tomu, že v katastru města je pohyb chodců a vozidel, vyjma pěších zon, prakticky identický, uvažujeme o jednom společném značení,“ sdělil mluvčí radnice Martin Korych.

Současný stav není přívětivý zejména pro turisty. „Bez mapy se ve měste orientovat nedá. Jinde vedou ukazatele alespoň v centru,“ zhodnotil pohyb ve měste Svatopluk Klesnil z Olomouce. Systém číselných tabulí, který v Liberci slouží již osmým rokem, pak naváděl spíše kamiony či větší dopravce. Realizaci spustí až po přidělení peněz. „Přípravné práce na projektu ale již započaly,“ informoval Červinka. Město se spoléhá na operační program zaměřený na cestovní ruch. Počítá, že by z něj mohlo získat osmdesát procent potřebných financí.