Mezi obviněnými z uplácení byl i Petr Syrovátko a Jiří Urban, kteří společně vlastní konsorcium Syner. Oba spolumajitelé však podali okamžitě odpor. „Trestní příkaz byl na základě odporu a ze zákona zrušen,“ upřesnil situaci tiskový mluvčí společnosti Syner Ondřej Paclt. „Oba spolumajitelé již několikrát zopakovali, že se cítí býti nevinní a mají zájem, aby proběhlo řádné důkazní řízení, což se při vydání trestního příkazu nestalo,“ poznamenal.

Z pohledu soudního je vydání trestního příkazu a jeho následné zrušení při podání odporu standardním úkonem,“ doplnil tiskový mluvčí společnosti Syner.

V kauze kolem společnosti Tender Group Plus, která udělování zakázek organizovala, je stíháno 17 lidí. Hlavním obviněným v úplatkářské aféře je Radovan Sitař, jednatel Tender Group Plus. Je stíhán za braní úplatků, podle žalobkyně si korupcí přišel, nebo chtěl přijít, na téměř 14,5 milionu korun. Zbylých 16 lidí, statutárních zástupců různých stavebních firem, policie stíhá za podplácení.

Podle žalobkyně jde v případu o desítky výběrových řízení. Policie zahájila vyšetřování před několika lety na Příbramsku, Rokycansku a Plzeňsku a později je rozšířila.

Případ Tender Group Plus je jednou z největších korupčních afér. Je provázena vraždou, sebevraždou a neprůhlednými vztahy. Vedle Sitaře policie z řad údajně uplácejících podnikatelů stíhala i majitele firmy IDOS Praha Lubomíra Kašáka, který byl v roce 2002 zavražděn.

Kašáka, který byl švagrem lidoveckého poslance Miroslava Kalouska, údajně kvůli neshodám v podnikání zastřelil jeho společník Zdeněk Němec, který pak spáchal sebevraždu.