Důvodem odkládání jsou v mnoha případech obavy lidí z toho, že po přihlášení studny budou v budoucnu muset za odběry vody platit.

Dokážu si to představit. Teď studnu přihlásím, za chvíli se začne množství odebrané vody měřit a nakonec za ní budu i platit,“ vyjádřil obavy značné části lidí majitel studny, který si nepřál zveřejnit své jméno. Takový je podle něj důvod, proč někteří lidé s podáním žádosti váhají.

Úředníci však varují, že lidé tak riskují vysoké pokuty. Zatímco fyzickým osobám hrozí od 1. ledna 2008 pokuty do výše padesáti tisíci korun, podnikatelé zaplatí až 10 milionů.

„Budou probíhat namátkové kontroly. Kdo na svém pozemku čerpá ze země vodu a nebude mít platné povolení, tomu hrozí pokuta,“ sdělila mluvčí Ministerstva zemědělství Táňa Králová.

Výjimku tvoří majitelé studní, kteří je vybudovali buď před rokem 1955, kdy žádné vodní zákony neexistovaly, nebo po roce 2002.

Povolení pak také není nutné, pokud se k odběru vody nevyužívá žádné technické zařízení, například čerpadlo. To se vztahuje například na obyvatele, kteří k zalívání zahrady konví používají vodu z potoka.