Zatímco po silnici pod Královým Hájem by se měli do budoucna prohánět sportovci, druhý břeh má zůstat klidovou zónou. „Uvažuje se o revitalizaci celého prostoru od restaurace Bílý mlýn po sídliště na Králově Háji,“ uvedl náměstek primátora Milan Šír. U přehrady by si pak měla přijít na své každá generace. „Neradi bychom ale míchali dohromady například bruslaře s pláží ,“ sdělil náměstek

Že je třeba ke zkulturnění okolí přehrady v Harcově přistoupit, pak tvrdí nejeden její návštěvník. „Je tu krásné prostředí. Ale na to, že je to jedna z mála vodních ploch ve městě, je to tu neudržované,“ zhodnotil současný stav její návštěvník Jan Temňák.

Na revitalizaci lokality bude město žádat peníze z evropské unie. Pokud je získá, mělo by dojít ke zkulturnění zásadního prostoru pro relaxaci stotisícového Liberce naráz. „Nevidím důvod, proč to zbytečně protahovat,“ vysvětlil Šír. První, co by pak ráda radnice v okolí přehrady změnila, je neudržovaná zeleň. „Je potřeba provést dendrologický průzkum, který odhalí skutečný stav lesního porostu. Některé dřeviny zde narušují skály a ty pak svým zřícením ohrožují okolí,“ řekl náměstek.

Přehrada a prostor kolem ní je pak prioritou také ve vedlejším Jablonci, ten je však ve svém budování lokality sportu a odpočinku dále. „Od jara jsme opravili hygienické zázemí, obnovili a zpevnili cyklo stezky až za třetí nádrž a vybudovali dětská hřiště u Slunečních lázní,“ popsal rekonstrukci za pět milionů jablonecký místostarosta Lukáš Pleticha. Tuto sezonu se pak chystá ještě osvětlení některých ploch a oplocení hřiště, proti zvířecím návštěvníkům.

Letošní jablonecké úpravy však mají být teprve začátkem. „Příští rok chceme rozšířit a vylepšit služby,“ dodal. V plánu pak jablonečtí mají vybudování restaurací a půjčoven sportovního vybavení. Také zde se budou náklady pohybovat v desítkách milionů, ty chtějí získat pomocí dotací.