„Je to tu pěkný. Nejvíc se mi líbilo jezdit na oslíku a taky turnaj na koních,“ svěřil se v neděli šestiletý Ondřej Pavlovský z Prahy, který s rodiči trávil víkend na Liberecku na chalupě.

Velkým lákadlem byl rytířský turnaj

Pro diváky uchystali pořadatelé v Kostelní ulici improvizované hlediště s několika řadami sedadel. Z toho, že všechna místa byla beznadějně zaplněná už půl hodiny před začátkem rytířského turnaje, lze usuzovat, že diváci si dopředu nastudovali přesný rozpis jednotlivých atrakcí jarmarku. Rytíři nezklamali. Předvedli souboje na koních tak, jak před staletími probíhaly na feudálních panstvích.

Dobový kolorit dokreslovali se svými ukázkami také sokolníci.

Mistr popravčí neznal slitování

Uprostřed náměstí se tyčila na pódiu dřevěná stavba, napodobující starou libereckou radnici. Před ní stálo popraviště, kde kat, mistr ostrého meče, předváděl, jak se kdysi popravovalo.
Hrůzu, která šla ze středověkého popraviště, pak vyrovnávaly veselejší atrakce na náměstí. Návštěvníky pobavili například kejklíři, kouzelníci, chůdaři ze skupiny Kvelb a několik tanečníků a tanečnic, třeba Ambrosia nebo tanečníci skupiny Hole in The Wall. Současně si děti zkusily zahrát kuželky nebo jinou hru, která během doby vymizela.

Bohatý program jarmarku začínal každý den víkendu už ráno v devět hodin. V sobotu byl naplánovaný do 22 hodin, v neděli končil o něco dříve. Před pátou hodinou odpolední uzavřel Liberecký jarmark odjezd šlechtičny Kateřiny z Redernu, zástupkyně urozeného rodu, kterému kdysi patřilo liberecké panství. Kateřina z Redernu pochopitelně také jarmark se svým průvodem v sobotu zahajovala.

Na jarmarku nechybělo loutkové divadlo Sváťovo dividýlko a další soubor – Divadlo bez střechy – předvedlo pohádku Jak město ke škole přišlo. O dobrou náladu se také starala hudební skupina Dei Gratia a fakírská show s Legendou o Ještědském draku.